Co warto wiedzieć kupując obiektyw Canon

Optyka w fotografii odgrywa kluczową rolę, stąd też wybór i zakup obiektywu należy do jednych z najważniejszych elementów w kompletowaniu sprzętu fotograficznego. W tym artykule pod lupę trafiły zabawki firmy CANON.
Canon stosuje w produkowanych przez siebie obiektywach charakterystyczne tylko dla swoich produktów oznaczenia. Dobrze jest zatem zapozna ć się ze znaczeniem poszczególnych symboli, z jakimi można się spotkać, zanim napotkamy na nie w sklepie. Podstawowym podziałem obiektywów Canon jest podział na dwie grupy obiektywów: EF-M oraz EF-S. Pierwszy człon EF to skrót nazwy „Electronic Focus”, czyli elektronicznie regulowanej ostrości. Drugi człon każdego z tych symboli kategoryzuje obiektywy Canon na dwie grupy: M- do kompaktowych lustrzanek cyfrowych typu Canon Eos M; S- do lustrzanek z matrycą APS-C. Różnica pomiędzy tymi dwiema grupami obiektywów jest widoczna już gołym okiem, ponieważ miejsce mocowania obiektywu do aparatu jest odmiennie oznaczone: w EF-M lub EF czerwoną kropką, a w EF-S białym kwadracikiem. Obiektywy z serii EF-M są z reguły małe i stosunkowo lekkie, stworzone z myślą o kompaktowej serii EOS M, przeznaczone do codziennego użytku, nadają się doskonale do noszenia w plecaku i zabierania wszędzie, gdzie może trafić się okazja do zrobienia dobrej fotografii. Jeżeli chodzi natomiast o obiektywy Canon oznaczone symbolem EF-S, to warto przypomnieć, że Canon dzieli aparaty pod względem wielkości matrycy na dwie grupy: pełnoklatkowe (FF od „Full Frame”) oraz małoklatkowe (APS-C) o matrycy mniejszej od klatki filmu 35 mm. Jeśli na obiektywie Canon znajduje się oznaczenie EF lub EF-M, to pasuje on do aparatu o matrycy pełnoklatkowej, natomiast do aparatu o matrycy małoklatkowej trzeba szukać obiektywu EF-S.
Drugą cechę zmienną służącą do podziału na dwie grupy obiektywów Canon jest stało- lub zmiennoogniskowość. Stałoogniskowe obiektywy są lekkie i mniejsze od zmiennoogniskowych. Nie są to obiektywy uniwersalne, wymagają wiedzy na temat prawidłowego doboru obiektywu o odpowiedniej ogniskowej do zamierzeń fotografa. Obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają płynną zmianę ogniskowej nie wymagając zmiany perspektywy czy płaszczyzny ogniskowania. Zmiana ogniskowej realizowana jest przy użyciu wielu soczewek przesuwających się wzdłuż osi optycznej w obiektywie. Pociąga to za sobą zwiększenie rozmiarów i masy samego obiektywu zmiennoogniskowego w stosunku do tego stałoogniskowego. Obiektywy stałoogniskowe pozwalają na uzyskanie najlepszej jakości zdjęć robionych w różnych warunkach. Obiektywy zmiennoogniskowe pozwalają za to na większą kreatywność w krótszym czasie. Tempo pracy może być szybsze, bo nie trzeba często zmieniać obiektywu, ale przez to jakość jest nieco słabsza. Canon nie stosuje różnych symboli w stosunku do obiektywów stało- i zmiennoogniskowych. Rozróżnić je można po oznaczeniach długości ogniskowej. Jeśli jest to jedna liczba to mamy do czynienia z obiektywem stałoogniskowym (np. EF 14mm f/ 2.8L II USM), natomiast kiedy podany jest zakres liczbowy, to dotyczy to obiektywu zmiennoogniskowego (np. EF 8-15mm f/4L USM). Żeby dokonać dobrego wyboru, należy się najpierw dobrze zastanowić, czego oczekujemy po aparacie i obiektywie i do czego chcemy go używać.
Inne obiektywy oferowane przez Canon to sprzęt o wiele bardziej specjalistyczny, przeznaczony w głównej mierze dla profesjonalnego fotografa. Przykładem jest tu seria obiektywów macro przeznaczonych do fotografowania w dużym powiększeniu. Takie obiektywy stosowane są do robienia zbliżeń kwiatów lub owadów. Duże powiększenie jest niezbędne dla uzyskania wymaganego efektu. Oznaczenia tego typu obiektywów są w sprzęcie Canona umieszczane w końcówce nazwy. Może to być na przykład EF 50mm f/2.5 Compact Macro. Szczególnym rodzajem oznaczenia jest MP-E, które odnosi się do obiektywów Canon typu macro, pozbawionych elektronicznej regulacji przysłony, czyli Auto Focus’a. Innym rodzajem obiektywów Canona są te z oznaczeniem TS-E. Są to obiektywy dające fotografowi dużą kontrolę nad ostrością i perspektywą. TS to skrót od „Tilt-shift” czyli pochylenie-przesunięcie. Termin ten odnosi się do osi optycznej obiektywu. Pochylenie osi daje efekt obrotu płaszczyzny ostrości, a przesunięcie jej pozwala spojrzeć w górę lub w dół bez konieczności pochylania całego aparatu. Oprócz podstawowych oznaczeń stosowanych w obiektywach Canon, dobrze jest też znać oznaczenie niektórych ich funkcji. Dla przykładu, spotykany często symbol USM oznacza, że obiektyw ma cichy i szybki napęd, podczas gdy oznaczenie AFD odnosi się do napędu wolniejszego i głośniejszego. Litera L w nazewnictwie obiektywów Canon przyporządkowana jest natomiast wyłącznie tym najdroższym obiektywom o wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *